Pressemitteilung AnimalProtectionGroup Türkisch

AnimalProtectionGroup

 Arbeitsgruppe für Tierrrechte e.V.

 Pressemitteilung-Basin aciklamasi 

Cenevre Hayvan Haklari Mahkemesi- APG Baskanlari-  Genf United Animal Nations APG Vorstand Marco Pannicke-Adile Pannicke 
türkisch
Animal Protection Group Arbeitsgruppe für Tierrechte e.V. (Hayvanları Koruma Grubu - Hayvan Hakları için Çalışma Grubu - Tescilli Dernek)
Bitterfeld-Almanya 

           04.06.2008 tarihli Yönetim Kurulu basın açıklaması

Cenevre'deki Uluslararası Hayvan Hakları Yargı Mahkemesi İspanya, Fransa ve Portekiz'deki boğa güreşlerinin kaldırılması için yeniden müzakereler yapmaktadır. 23 Haziran Pazartesi günü Uluslararası Hayvan Hakları Yargı Mahkemesinde boğa güreşlerinin kaldırılması için üçüncü davaya bakılacaktır. 
 Bu durum diğerlerinin yanı sıra "Avrupa Kültür Mirası" olarak boğa güreşlerinin genişlemesi ve kabul edilmesinde boğa güreşi sorumlularının en son gayretlerine bir tepki olarak gösterilmektedir.
Hayvan Koruma Grubu - Hayvan Hakları Çalışma Grubu Derneği (APG), İsviçre Franz Weber fonu tarafından organize ve finanse edilen bu davaya müdahil sıfatı ile katılmaktadır. Bu kuruluş her türlü hayvan eziyetine ve özellikle sadece eğlence amacı ile düzenlenen bu hayvan eziyetine kesinlikle karşı çıkmaktadır. Eski gelenek ve göreneklerin kabul edilmesi, bunlara karşı anlayış gösterilmesi ve bu gelenek ve görenekleri yaşatma hakkı, hayvanlara ruhsal olarak ve/veya ruhsal zarar verdiğinde bizim nezdimizde son bulacaktır.
Yargı mahkemesinde davaları bakılacak olan boğa güreşlerinde, bu hassas yaratıklara kötü muamele edilmesi ve bunların öldürülmesi konuları esas alınacaktır. Burada "kültürel bir mirasın" yaşatılması gerekçesi etkin bir gerekçe olarak mütalaa edilemez. Buna ilaveten bu konu ile ilgili olarak ve konunun kabulüne dair çeşitli ülkelerde yapılan anketler, açıkça geride pek çok soru işareti bırakmaktadır. Bizim talebimiz ise çok hızlı bir şekilde bütün Avrupa çapında her şekilde boğa güreşlerinin komple yasaklanmasıdır. Boğa güreşleri için kamu dairelerince verilen finansman desteği durdurulmalıdır. Avrupa yasalarında da olduğu üzere ulusal yasalarla hayvanların korunmasının sağlanması, hiçbir istisna tanımadan doğal bir olay olmalı ve derhal uygulamaya geçilmelidir. Hayvan Hakları Yargı Mahkemesindeki kamuya açık duruşma 23.06.2008 günü saat 9 ‘da başlayacaktır. Bu davada Fransa'dan C.R.A.C., İspanya'dan Fundacion Altarriba ve Portekiz'den Association ANIMAL önayak olmaktadır. Bu esas üç davacı, Fransız Hayvan Koruma organizasyonu başkanı Avukat Caroline Lanty tarafından temsil edilmektedir. Davacılar, pek çok sayıda diğer hayvan güreşleri karşıtları, hayvan koruma organizasyonları ve bütün Avrupa'dan özel hayvan koruyucuları tarafından desteklenmektedir.
Yargı organının Hayvan Yargı Mahkemesi olduğu ve Türkçe tercümesi Birleşmiş Hayvan Ulusları olan U.A.N. - United Animal Nations (www.unitedanimalnations.org) göre boğa güreşi davası yeni görüntü ve enformasyonlar oluşturmaktadır, şöyle ki "Tauromachy dahili çevrelerinden şahit ifadeleri ve dokümantasyon malzemeleri, ki bunlar hiçbir surette kamuoyuna ulaşmamıştır". Duruşmada aynı gün karar verilmesi beklenmektedir. Davaya destek verenlerden ve basından acilen bu kamu davasına katılmalarını talep ederiz.

Bilgi edinmenizi rica ederiz.

Yük.Müh.MBA İngo Marco Pannicke

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen